skip to Main Content
Menu
Community Environmental Council's Santa Barbara Earth Day Festival 2017
Saturday Main Stage Saturday Homegrown Roots Stage Saturday Kids Stage Saturday Elected Officials Booth
10:00 am
Vinyasa Flow Yoga
Nuria Reed
10:00 am - 11:00 am
10:30 am
11:00 am
Luminesse/Indigo
Acoustic
11:00 am - 11:30 am
H2O Where Did You Go?
Razzle Bam Boom, Goleta Water District, City of Santa Barbara, and the Santa Barbara County Water Agency
11:00 am - 12:00 pm
Janet Wolf
Santa Barbara County Supervisor
11:00 am - 12:00 pm
11:30 am
Jamey Geston
Dreamy Surf, Folk Pop
11:50 am - 12:15 pm
12:00 pm
Ocho the Owl
Cuban, Reggae, Hip-Hop
12:00 pm - 12:45 pm

The World of Wild Fermentation
Michelle Lopez & Erin Regan Wild at Heart Ojai & Kefirology
12:45 pm - 1:15 pm
Discover wild fermentation

Educate and Inspire Our Youth
Dr. Patricia Bragg
1:15 pm - 2:00 pm
Bragg Health Foundation
Dance Showcase
The Dance Network
12:00 pm - 1:00 pm
Enjoy talented students and staff dancers performing a variety of different styles
Gregg Hart
Santa Barbara City Councilmember
12:00 pm - 1:00 pm
12:30 pm
Austin Sexton
Soul R&B, Alternative
12:30 pm - 12:55 pm
1:00 pm
The Academy
Rock
1:10 pm - 1:40 pm

Curran
Acoustic
1:40 pm - 2:00 pm
Explore Ecology Environmental Stewardship Awards
1:00 pm - 2:00 pm
Cheer community-nominated environmental heroes. Recipients will join Earth Day Environmental Hero Paul Hawken on the Main Stage.
Paula Perotte
Mayor City of Goleta
1:00 pm - 2:00 pm
1:30 pm
2:00 pm
Environmental Hero Award
Award to Paul Hawken presented by Jeff Bridges & Dr. Anthony Beebe
2:00 pm - 2:15 pm

Santa Barbara Dance Arts
Dance Performance
2:15 pm - 2:30 pm
Bee-Friendly Plants
Tom Rem, Beekeepers Guild of SB
2:00 pm - 2:30 pm
Learn bee-friendly gardening secrets
Eco-Zoo
Santa Barbara Zoo
2:00 pm - 3:00 pm
2:30 pm
Kalinka
Klezmer, Balkan & Gypsy Swing
2:30 pm - 3:00 pm
Salt Martians
Acoustic Bluegrass
2:30 pm - 3:15 pm
3:00 pm
Feral Vida
Alt Rock
3:15 pm - 3:45 pm
Karate for Kids
South Coast Karate
3:00 pm - 4:00 pm
Take part in an interactive student performance to learn basic karate techniques
Staff of Joan Hartmann
Santa Barbara County Supervisor
3:00 pm - 4:00 pm
3:30 pm
What is Water with Life?
Ahlem Maye
3:30 pm - 4:00 pm
See a new water technology that removes contaminants and lets water replace chemical cleaners
4:00 pm
The Upbeat
Ska, Reggae
4:00 pm - 4:45 pm
Refrigerator Roulette
Alexis Donaire, Pantry SB
4:15 pm - 4:45 pm
Learn how a well-stocked pantry allows for off-the-cuf cooking
Surfing & The Environment
Surf Happens
4:00 pm - 5:00 pm
4:30 pm
5:00 pm
Buyepongo
World Music, Funk
5:00 pm - 5:40 pm

Through the Roots
Reggae, Rock
5:55 pm - 7:00 pm
Solstrom
Songs for the modern age
5:00 pm - 5:45 pm
5:30 pm
6:00 pm
6:30 pm

Saturday Main Stage

Saturday Homegrown Roots Stage

Saturday Kids Stage

Saturday Elected Officials Booth

Saturday Main Stage Saturday Homegrown Roots Stage Saturday Kids Stage Saturday Elected Officials Booth
11:00 am
Janet Wolf
Santa Barbara County Supervisor
11:00 am - 12:00 pm
11:30 am
12:00 pm
Gregg Hart
Santa Barbara City Councilmember
12:00 pm - 1:00 pm
12:30 pm
1:00 pm
Explore Ecology Environmental Stewardship Awards
1:00 pm - 2:00 pm
Cheer community-nominated environmental heroes. Recipients will join Earth Day Environmental Hero Paul Hawken on the Main Stage.
Paula Perotte
Mayor City of Goleta
1:00 pm - 2:00 pm
1:30 pm
2:00 pm
Environmental Hero Award
Award to Paul Hawken presented by Jeff Bridges & Dr. Anthony Beebe
2:00 pm - 2:15 pm
3:00 pm
Staff of Joan Hartmann
Santa Barbara County Supervisor
3:00 pm - 4:00 pm
3:30 pm

Saturday Main Stage

Saturday Kids Stage

Saturday Elected Officials Booth

Saturday Main Stage Saturday Homegrown Roots Stage Saturday Kids Stage Saturday Elected Officials Booth
10:00 am
Vinyasa Flow Yoga
Nuria Reed
10:00 am - 11:00 am
10:30 am
3:00 pm
Karate for Kids
South Coast Karate
3:00 pm - 4:00 pm
Take part in an interactive student performance to learn basic karate techniques
3:30 pm

Saturday Main Stage

Saturday Kids Stage

  • Karate for Kids Take part in an interactive student performance to learn basic karate techniques
    3:00 pm - 4:00 pm
Saturday Main Stage Saturday Homegrown Roots Stage Saturday Kids Stage Saturday Elected Officials Booth
11:00 am
H2O Where Did You Go?
Razzle Bam Boom, Goleta Water District, City of Santa Barbara, and the Santa Barbara County Water Agency
11:00 am - 12:00 pm
11:30 am
12:30 pm
The World of Wild Fermentation
Michelle Lopez & Erin Regan Wild at Heart Ojai & Kefirology
12:45 pm - 1:15 pm
Discover wild fermentation

Educate and Inspire Our Youth
Dr. Patricia Bragg
1:15 pm - 2:00 pm
Bragg Health Foundation
1:00 pm
1:30 pm
2:00 pm
Environmental Hero Award
Award to Paul Hawken presented by Jeff Bridges & Dr. Anthony Beebe
2:00 pm - 2:15 pm
Bee-Friendly Plants
Tom Rem, Beekeepers Guild of SB
2:00 pm - 2:30 pm
Learn bee-friendly gardening secrets
Eco-Zoo
Santa Barbara Zoo
2:00 pm - 3:00 pm
2:30 pm
3:00 pm
Karate for Kids
South Coast Karate
3:00 pm - 4:00 pm
Take part in an interactive student performance to learn basic karate techniques
3:30 pm
What is Water with Life?
Ahlem Maye
3:30 pm - 4:00 pm
See a new water technology that removes contaminants and lets water replace chemical cleaners
4:00 pm
Refrigerator Roulette
Alexis Donaire, Pantry SB
4:15 pm - 4:45 pm
Learn how a well-stocked pantry allows for off-the-cuf cooking
Surfing & The Environment
Surf Happens
4:00 pm - 5:00 pm
4:30 pm

Saturday Main Stage

Saturday Homegrown Roots Stage

Saturday Kids Stage

Saturday Main Stage Saturday Homegrown Roots Stage Saturday Kids Stage Saturday Elected Officials Booth
11:00 am
Luminesse/Indigo
Acoustic
11:00 am - 11:30 am
11:30 am
Jamey Geston
Dreamy Surf, Folk Pop
11:50 am - 12:15 pm
12:00 pm
Ocho the Owl
Cuban, Reggae, Hip-Hop
12:00 pm - 12:45 pm
Dance Showcase
The Dance Network
12:00 pm - 1:00 pm
Enjoy talented students and staff dancers performing a variety of different styles
12:30 pm
Austin Sexton
Soul R&B, Alternative
12:30 pm - 12:55 pm
1:00 pm
The Academy
Rock
1:10 pm - 1:40 pm

Curran
Acoustic
1:40 pm - 2:00 pm
1:30 pm
2:00 pm
Santa Barbara Dance Arts
Dance Performance
2:15 pm - 2:30 pm
2:30 pm
Kalinka
Klezmer, Balkan & Gypsy Swing
2:30 pm - 3:00 pm
Salt Martians
Acoustic Bluegrass
2:30 pm - 3:15 pm
3:00 pm
Feral Vida
Alt Rock
3:15 pm - 3:45 pm
3:30 pm
4:00 pm
The Upbeat
Ska, Reggae
4:00 pm - 4:45 pm
4:30 pm
5:00 pm
Buyepongo
World Music, Funk
5:00 pm - 5:40 pm

Through the Roots
Reggae, Rock
5:55 pm - 7:00 pm
Solstrom
Songs for the modern age
5:00 pm - 5:45 pm
5:30 pm
6:00 pm
6:30 pm

Saturday Main Stage

Saturday Homegrown Roots Stage

Saturday Kids Stage

  • Dance Showcase Enjoy talented students and staff dancers performing a variety of different styles
    12:00 pm - 1:00 pm
No events available!
Back To Top